Favoriter

Besök Magnus favoritsajter och samarbetspartners
Väckningssignal

Ladda hem en väckningssignal med Magnus här!
Fansen Frågar

Nu har du chansen att ställa dina frågor till Magnus! Maila oss dina frågor så besvarar han så många han har möjlighet här nedan.

Vi gallrar ur och väljer bland alla mail, och markerar en extra gång att mailen alltså INTE går direkt till Magnus personligen.

Är det frågor av generell art besvaras de av Magnus fanclubansvariga.

Praktiska frågor som t ex när Magnus kommer till en specifik stad och uppträder ber vi att få hänvisa till kalenderfunktionen här på magnusonline.


Skicka din fråga till: fraga@magnusonline.se


Senast publicerade fråga: 2010-05-27



Ville säga att Magnus framträdande på Gotland i När Kyrka var alldeles underbart! Otroligt Vackert, proffsigt och nära. Jätteroligt att han använde sig av Gotlands egna körer. Jag har nu hört många som ångrat att de inte gick på dessa konserter så jag tror att fler vill gå så vi hoppas på nästa år igen. Det är kul att någon vill satsa på Gotland för vi är inte så bortskämda på vintern med uppträdande. Magnus sa att nästa gång tar vi Visby strand, men det hoppas jag inte för det var denna lilla kyrka som gjorde det så annorlunda och Äkta. Så häftigt. Så ett önskemål är att ha det i kyrkan nästa gång också för nu har vi flera stycken gjort reklam för detta superbraiga uppträdande. Tack på förhand för en som tyckte att Magnus sjunger superbra! En Gotlänning som åkte 7 mil för att se konserten! Trevlig vår!

Hej! Vad kul att du gillade min julkonsert! Tack för din feedback - jag har vidarebefordrat den till mitt management. Jag vet inte riktigt hur turnén kommer att se ut i år. Det som talar emot en så pass liten kyrka som När (som jag i och för sig tycker var fantastisk) är att den endast rymde cirka 350 personer, och då satt många bakom pelare och med väldigt skymd sikt. En liten kyrka blir gemytlig men samtidigt blev det då istället tre konserter istället för en... Jag vet som sagt inte hur turnén förläggs i vinter men håll koll på min hemsida så hittar du informationen så snart turnén är färdigplanerad!


Hello Magnus! Your voice is amazing and give me love. When do you arrive to Poland? When appear the song Feel You, in the radiostations and when is the album Pop Galaxy released? 7 Your Polish Fan Margaret!

P.S: I like all your songs but especially You!!!! :)

I would love to return to Poland! I was there a lot a couple of years ago and hopefully I will be able to return soon. My best suggestion is for you to call and e-mail your local radio stations and ask them to play Feel You - if they shouldn't have it yet since it's a new release - ask them to contact my staff at info@magnusonline.se and they will assist in every way possible. Pop Galaxy will be released somteime during 2010.



Hej Magnus! Jag undrar hur du kan vara såååå otroligt lugn o trevlig på alla intervjuer  du svarar så klokt o förståndigt på alla svåra frågor utan att ta ställning i känsliga frågor osv bra gjort att klara detta,,,likadant jag har aldrig läst en enda artikel där du sagt något elakt etc till någon,,,,du verkar så otrolgt snäll,,, // tack ett stort fan i västerås

Svårt att svara på det där; jag är väl kanske lite naiv ibland som gärna tror gott om alla - även om t ex de journalister som ibland har helt andra intentioner... Det ligger inte riktigt för mig att vara otrevlig mot någon som inte är otrevlig mot mig. Det verkar finnas så mycket ilska och argsinthet i andra människor - speciellt när man tittar på vad som skrivs i en del bloggar och kommentarsfunktioner på nätet så jag får väl ta på mig att vara motvikten! =)



Hallå Magnus! Är så förtjust i din tolkning av Ted Gärestads "för kärleks skull" undrar om du har gett ut den på någon platta? Annars så glömmer jag aldrig din kram som jag fick på Pride för en del år sen när du signerade din singel. / Kram Cenneth numer bosatt i Göteborg

Vad kul att du gillar min tolkning av Ted Gärdestads låt. Nej, den finns inte utgiven på någon platta utan du får kolla på Youtube där jag tror att den ska finnas! Gillar du den låten så kan jag däremot tänka mig att du kommer att bli väldigt förtjust i min och Charlotte Perrellis kommande duett "Mitt Livs Gemål" som vi spelar in till Kronprinsessbröllopet - de har lite samma sound!



Hej! För ett år sedan förlorade jag en nära vän i cancer. "Live Forever" blev då väldigt viktig för mig, texten ger mig så mycket.... Undrar om denna text finns att få tag på någonstans? En svensk version, finns det? Tack så jättemycket! MVH Maria

Hej Maria! Det är aldrig lätt att förlora någon som betyder mycket men det är skönt att höra att min musik gett dig styrka och hjälp! Om du klickar här så kommer du till den engelska texten som annars finns på min diskografisida; den svenska texten till "Alltid Leva" som finns med på mitt samlingsalbum "RE:COLLECTION 93-08" finns inte utlagd på min hemsida ännu. Den kommer framöver. Kanske kan du skriva av orden så länge!?



Blir du aldrig nervös inför ett framträdande? Du ser alltid så glad och lurig ut! :) Har du några knep för att minska på nervositeten eller någon speciell "sak" du alltid gör innan du går upp på scenen? Lycka till med den nya singeln, den är hur goo som helst. Blir glad varje gång den spelas!! /Kram Madde

Hej Madde! Njae - jag blir faktiskt väldigt sällan nervös numera, vet inte om det är av ren och skär dumhet eller om det är för att jag jobbat med det jag gör i så många år att jag kommit över den tröskeln. Innan jag går på scen kollar jag alltid gylfen och att micken är på slagen! Kul att du gillar "A Little Respect" - jag tycker själv att den blev toppenbra!




Hur fungerar livet som gift? Man ser inte så många artiklar om dig, din man och era hundar i tidningarna nuförtiden! Hälsar Gunnel

Och skönt är väl det skulle jag vilja säga! Både jag och min man försöker att hålla vårt privatliv just privat och den senaste tiden har det inte funnits så mycket tid för någon av oss att gå ut på premiärer och "vimla". Men som svar på din fråga - jag och Mats njuter av vårt liv tillsammans, det var faktiskt inte alls länge sen vid firade vår fjärde bröllopsdag med en massa mys! Hundarna lever loppan som vanligt, möjligen är de lite trötta på all snö (bollarna försvinner så lätt i snödrivorna!)



Tack för en underbar julbox! En liten fråga kan inte du sjunga in Hallelulja? Jag tror att den skulle bli jättebra med dig. / Marguerite

Hej och tack! Vad glad jag blir att du gillar min julbox! Som du kanske sett på min hemsida blir det en fortsättning på min julturné "änglarnas Tid" även denna jul. Hoppas du har möjlighet att komma då! När det gäller Halleluhja så vet jag inte riktigt; det är en fantastisk låt men också väldigt många artister i Sverige som "gjort den till sin egen" genom bra tolkningar. Men jag ska absolut tänka på saken!




Vad är det för ny USA-singelrelease av Live Forever, A Little Respect och When Our Love Is Gone som finns nu på bland annat Youtube? Hur får jag tag på den - samlar på allt som du släpper! //Majik

Vad skoj att du samlar! Hoppas du gillar musiken också! Oj, det är många har hört av sig och undratat om den "singeln". Den sägs vara en USA-release från Disneyägda Hollywood Records. Detta stämmer dock INTE utan är nå´n form av förfalskning eller något som någon av någon anledning bara hittat på. Jag har satt mina advokater på att kolla på åtgärder för det hela eftersom det är mitt eget skivbolag FreeStar Music som äger de nya låtarna... Däremot kan du ju nu köpa nya "A Little Respect" som både CD och Vinylskiva!



Jätte snygg frissa Magnus hade idag i förkväll!!!:) Vet du/ni vilket wax magnus använder??? Och vilken hårfärg? Ha det bra mvh Axel

Tack för komplimangen! Jag använder hårprodukter från Redken. Som stylingprodukter använder jag bl a värmeskyddet "Velvet Whip", stylingkrämen "Rough Paste", glanssprayet "Vinyl Glam" och  hårsprayet  "Forceful 23".  Hårfärgen är en kombination av att jag just varit i Spanien och jobbat samt lite slingblekning hos frisören!



Hej Magnus! Jag är från Ryssland. Ursäkta för min svenska men jag bara börjar att läsa den :-) Så jag ha en fråga. Varför sjunger du inte längre Alcazars sång "Wonderland"? Den är magisk, underbart och det snurrar i huvudet när jag hör din fantastiskt röst! Jag har alltid drömma att höra den i *live* version! Förresten tänk på alla massor av extra-material i bonus! Det är verkligen unik presenten! / Ha det så bra! Kram! Mariam.

Jodå, jag sjunger faktiskt Wonderland lite då och då - senast sommaren/hösten 2009 gjorde jag den live flera gånger. Bland annat på Stockholm Pride!



Jag tycker först og främst att du är en underbar kille med en underbar röst, jag har alla dina skivor och singlar från både Barbados, Alcazar och Solo. Jag undrar om du kan komma till Norge och spela någon gång? Hoppas jag får svar på min fråga, du är mitt största idol, jag ser verkligen upp til dej :) / Kram Rino från Norge

Hej och tack för komplimangerna! Jag vet att det diskuteras lite om spelningar i Norge under året - kolla min turnéplan för mer information längre fram!



Är det sant att du inte tränar fysiskt? I så fall undrar jag hur man orkar 2 timmar ensam på scen? Såg konserten i Borås igår kväll o det var ju tempo hela tiden. Jag bara ??????? / Jan-Olof

Var har du fått det ifrån? Jodå, jag tränar - mer eller mindre regelbundet; det beror lite på hur mitt turnerande ser ut och om jag har möjlighet! Har man jobbat så många år som artist som jag gjort så skaffar man sig en viss vana och rutin som man kan ta energi ifrån!


 
Jag undrar varför du aldrig kommer till Malmö så att vi också kan få njuta av en kväll med dig :o) //Marie

Visst är jag väl i Malmö ibland? Senaste gångerna var på Carolas 25-årsjubileum och på klubben Wonk! Prata med dina lokala arrangörer och be att de bokar mig så kommer jag!


Jag bara undrar, tycker du om hårdrock? / Kram Moa

Oj, jag gillar verkligen all typ av musik; det beror bara så himla mycket på låten och vilken artist som framför den. En del hårdrockslåtar är riktigt bra och andra tycker jag inte alls om...


Jag har letat och letat men kan inte hitta något om framträdandet som Magnus gjorde, tror det var i Diggelo, tillsammans med en kvinnlig artist, Josefin Sundström. Låten var Sånt är Livet. Finns den att lyssna på någonstans? / Ann

Mitt tips är att du hör av dig till SVT; ibland brukar man kunna köpa loss program och tv-serier direkt från dem. Logga annars in på forumet på magnusonline.se och fråga om någon kan tänkas ha den i sina gömmor och vill dela med sig!



Det hade varit riktigt grymt att se dig i Fristad någon gång, till exempel på City =). Men du kanske inte är här hemma så ofta... / Ett fan inte långt ifrån ditt barndomshem

Det vore jätteskoj att spela i Fristad; Borås är det närmsta jag kommit på sista tiden. Det är lite grejer på gång i Göteborgstrakten nu under höst/vinter så vi kanske ses där!? Kolla i min turnéplan på magnusonline.se så att du håller dig uppdaterad på när, var och hur!



Kommer du sjunga med Barbados under hela spelningen på dansdax i Göteborg eller bara några låtar? Tycker du är jättebra och ser fram emot nästa skiva. / Carina

Tack - jag hoppas att du skall gilla nya skivan som kommer i mitten av november! Jag och Barbados kommer att spela tillsammans i ungefär en timme i Scandinavium den 15 november. Jag hoppas vi ses där!



Mitt namn är Mathias, och jag är 20 år. Först och främst vill jag bara säga tack för all inspiration som du ger mig och många många andra. Du anar inte! Din röst är en stor tröst och inspiration för tusentals människor. Sedan vill jag fråga... Jag har spelat in lite demos och sånt, och jag undrar bara... Hur liksom "börjar" man? Jag vill kunna utvecklas inom musiken men vet verkligen inte vem jag ska vända mig till...
 
PS! Du är en ÄNGEL som tipsade om id.bareminerals! Min hy har aldrig varit gladare! / Kramar från Mathias

Tack för dina snälla ord! Det betyder mycket att ni därute tycker om det jag håller på med. När det gäller att komma igång med en musikkarriär så är mitt tips till dig är att ta kontakt med låtskrivare och skivbolag med ditt material. Det största och viktigaste rådet är dock; ge inte upp! Lycka till!



Jeg er ei jente fra Norge, som elsker stemmen din! Du er dyktig! Har du noen planer om å besØke Norge i musikksammenheng? Ønsker deg alt godt. Stor klem fra Tone.

Hej Tone och tack för komplimangen! Jag kommer gärna till Norge och spelar om jag kan och någon arrangör hör av sig!



Jag är en 16 årig tjej från Ystad i skåne. Min störta dröm är att träffa dig men när jag kommer träffa dig kommer jag nog svimma du är som en gud till mig. Vad hade du gjort om du hade sett ett fan svimma? Kram Emelie

Oj, det vet jag inte riktigt - det har ju hänt några gånger under åren och då har jag sett till att vederbörande fått hjälp från vakter eller annan personal. Så se till att hålla dig på benen istället!


 
Jag har följt dig ända sedan du började i Barbados och fram till idag och är ett av dina största fans, jag bara älskar dina låtar och din underbara sångröst och som du då förstår så har jag alla dina album både julalbum mm, så nu undrar jag när kommer du med ett nytt album Magnus? Många kramar Johanna

Nästa album är planerat att släppas den 13:e november. Det kommer att vara ett samlingsalbum med det mesta som jag hunnit med under mina 15 år som artist, dvs Barbados, Alcazar och Solo. Sen smyger jag nog med ett och annat oväntat också!



I am a South African Fan and would just like to say that I really enjoy your music. I even listen to your songs that are sung in foreign languages! You are very talented and I enjoy reading about you.  I also REALLY enjoy the music you made while in the group Alcazar. Are you still currently in a relationship? I Think you are FANTASTIC. / Leon

Thank you Leon! I'm happy to hear that you enjoy my music. I will soon be releasing an album in South Africa - I hope you'll like it! Yes, I am in a relationship - I have been married to Mats for almost three years now.



Kommer Magnus att skriva autografer efteråt på dansdax med Barbados? / Mikaela


Jag försöker alltid att stanna kvar och skriva autografer efter mina spelningar. Ibland går det inte av olika skäl, det kan vara allt från säkerhet till att jag ibland måste rusa direkt vidare till nästa jobb. Om det går att lösa praktiskt så kommer jag definitivt att ha en signering eller liknande den 15 november 2008.



Jag var inne på Youtube och kollade på "Då talar kärleken sitt språk" och användaren som lagt ut filmen har gjort en jätte gullig "musikvideo" me bilder på dig och Mats. Så är de någon som skriver han/hon är din vän och att du vill att allt sånt här tas bort.

Är de sant att du inte tycker om när fansen gör såna här saker om dig? / Zara Emma

Jag tycker att det är jättegulligt om någon lägger ner en massa tid på att göra en sån grej. Jag har inte alls ont av det - speciellt som det ju inte är några bilder som är våra privata.



Vad är en mysig hemmakväll för dig? /Tess Woksepp

God mat, tända ljus och hela familjen samlad - då njuter jag. Är det något bra på TV:n så är det en bonus!



Har du några ovanor som typ röka, snusa, bita på naglarna eller nått sånt? Du är lugnt en av sveriges bästa artister! Kram sandra

Nej fy - inget av dem! Jag bet på naglarna när jag var yngre men gav mig sjutton på att sluta så sagt och gjort...




Jag är en tjej från Norrköping som gillat dig sedan barnsben. Vill fråga dig hur det känns att stå där på scenen, du har ju verkligen mycket fans. Det måste kännas underbart att så många älskar dig för din underbara sångröst och dina moves. Saknade dig i denna Melodifestival, för du är så bra. Pussar och kramar Camilla

Det är fantastiskt roligt att stå på scen och få göra det man tycker om! Att sedan publiken gillar det man gör - underbart!



Finns inga tröjor att beställa i shopen... Kommer det att finnas snart?

Vi funderar alltid på nya varor till shopen. Till våren och sommaren dyker det säkert upp något nytt spännande!



Jag var på en spelning med Barbados  i Örebro för några år sedan, då sjöng  "My heart will go on". Den var så otroligt bra, vill bara veta om den finns inspelad? MVH Johanna

Nej, den låten gjorde jag bara live men den finns att lyssna på under "Barbados Live" i diskografin här på magnusonline.se



Kommer du att ha någon signeringsturné i år igen? Det är alltid jättekul när man får träffa dig! Punkaren Moa från Linköping

Eftersom jag inte har någon skiva aktuell just nu så har jag inget planerat men det vore roligt att åka runt ett varv till med julskivorna i december t ex!!



I am a Polish fan of you Magnus. I am writing to you because I would like to have the e-mailaddress to your management! Michai Rarus, Poland

Michai, you can contact my manager Mr. Staffan Jordansson on his company website www.stockhouse.se



Magnus, melodin till Physical, är den tagen från någon annan låt eller har någon annan tagit den från er? Ibland så tror jag att det är Alcazars låt men istället blir det någon annan dum låt! Fast melodin e bra :D Kram Evelina i Umeå

Du har rätt, Physical bygger på låten "I've been thinking about you" med London Beat. Alcazar gjorde flera sådana såkallade samplingar, dvs man köper loss delar av gamla låtar och lägger på ny text och mixar ihop melodin med en ny.



Hej Magnus!! jag vill att du ska vara med Let's Dance. Snälla? Emma Jensen

Faktum är att jag faktiskt fick en förfrågan om att vara med i årets Let's Dance men jag tackade nej på grund av tidsbrist. Det skulle ha krockat med bl a mitt eget West End Star.



Du var superduktig som programledare i West End Star. Kommer du turnéra till sommaren kring Luleå? Förra året var du i Gällivare men då var det för hög åldersgräns. Kram Stina N

Vad kul att du gillade West End Star! Jag vet faktiskt inte, har för mig att Hotell Lappland i Gällivare är aktuellt nu i sommar. Titta med jämna mellanrum i min kalender på hemsidan så håller vi tummarna!



Det är synd om Andreas men jag hoppas du och Mats mår bra. Jennifer Sadlakewska

Tack för ditt mail. Jag och Mats är helt friska och mår toppen!



Hej! Här kommer ett förslag till magnusonline.se. Det gäller "fotogalleriet": Varför inte ha bilder när Magnus var bebis och barn?! Ha det! /Moha

Jag ska fundera på saken, ett av mina gamla skolfoton har ju t ex redan använts i en kampanj för BRIS. Jag ska leta så får vi se.



Hej Magnus! Jag undrar vart man kan köpa parfymen "Banana Republic Classic" och "Abercrombie & Fitch" som du använder. Hört att dom luktar gott :) mvh Henke

Ja, de doftar kanongott! Båda parfymerna kommer från klädbutiker i U.S.A med samma namn, dessvärre levererar de inte parfymer till Sverige via deras nätbutiker så antingen får du åka dit och handla dem eller be någon som skall dit!



Nu kommer ett tips som jag tycker äger! Kan ni inte fixa så att man kan maila in utan att man måsta fråga något. Man kanske vill gratta Magnus på hans födelsedag och det är ju ingen fråga precis. En gästbok eller något sånt?  Inger Granberg

Du får jättegärna använda forumet på min hemsida - där brukar jag få allt från födelsedagsgratulationer till namnsdagsgrattis!



Jag undrar om dina hundar. Jag har haft en Golden Retriever som gått bort. Nu har jag bestämt mig för att jag ska köpa en ny Golden och funderar på att köpa en Jack Russel oxå, undrar nu var du har köpt dina. Kanske du tar valpar på nån av dina tikar? Skulle va kul om jag fick svar. MvH Janne

Vad tråkigt med din hund. Våra hundar är faktiskt inte Jack Russel utan av rasen Dansk-Svensk Gårdshund, kolla med Svenska Kennelklubben för att hitta en lämplig uppfödare! Än så länge har vi inga planer på att ta valpar på någon av tikarna.



Vad har du för MSN? Anna

Jag har ingen MSN, vet knappt vad det är för något (!) Ibland finns det tokstollar som utger sig för att vara mig på internet men jag säger precis som jag brukar - jag finns bara på min egen hemsida magnusonline.se; inte på några chattar, facebook, myspace - bara på magnusonline.se

Webmaster kommenterar:

FreeStar Music har numera en kanal på Youtube med massor av Magnus-klipp. Denna kanal är den enda förutom magnusonline som är officiella internetsajter med Magnus som avsändare.



Jag tycker att ni kan svara på frågor oftare. Jag har skickat typ tusen och jag har inte fått ett enda svar. Kanske lite mer Magnus Carlsson dvs klipp och mer bilder. Kram evve!!

Det kan vara så att din fråga redan ställts av någon annan och att jag svarat på den istället - det kommer in en hel del frågor till hemsidan så vi måste sålla ur lite. Bilder försöker vi lägga ut så många och ofta det går - ni fans får också gärna maila in bilder till adressen: info@magnusonline.se så lägger webmaster ut de som vi tycker fungerar!



Jag tycker det vore kul om Magnus ville börja blogga på hemsidan, eller skriva oftare i sin dagbok. Han har ju skrivit lite oftare på sista tiden, men det roligaste vore om han ville blogga flera ggr i veckan. När Magnus medverkar i olika tv-program så vore det jättesnällt och bra ifall ni kunde försöka uppdatera det så fort som möjligt, för ofta när det står på hemsidan så är redan publik-biljetterna slut.

Oj, jag är nog rädd för att det skulle vara svårt att få till ett bloggande med mitt redan fullbokade schema! Det kan se ut som jag är ledig i kalendern på hemsidan men när jag inte gör offentliga spelningar så gör jag mycket företagsjobb, har möten och annat som tar mycket tid i anspråk. Skall försöka skriva brev lite oftare, lovar!

Webmaster kommenterar: Publikbiljetter kan vara svåra att få tag på! Vi offentliggör alltid alla framträdanden så snart vi fått godkännande från TV-kanalen som det gäller. Titta ofta i kalendern så missar du inget!



Jag har lite förslag på hur eventuellt hemsidan ska/kan se ut. Mvh, Moha

-Ni kan ju ha en sida där vi fans får skicka in bilder med oss och Magnus.

Webmaster kommenterar: Vi försökte detta med både Barbados och Alcazar men det ledde tyvärr snabbt till avundsjuka och elaka kommentarer om favorisering.

-Göra sidan på engelska också, tänkte på dem i Polen. 

Webmaster kommenterar: En översättning är på gång i och med de utlandslanseringar som nu pågår - vi får se hur vi löser detta framöver. En flerspråkig version kommer nog inte förrän vi byter layout och plattform nästa gång; att översätta hela befintligamagnusonline är ett gigantiskt projekt med tanke på hur många undersidor som finns.



Jag vill jättegärna ha din musik. Du måste få din manager att skicka dina skivor till Köpenhamn, man kan inte köpa ditt 'Live Forever' album i Köpenhamn. Din musik är fantastisk. Bästa hälsningar Alex Pedersen

Tack! Om du inte får tag på skivan i butikerna i Köpenhamn så kan du köpa den i shopen på min hemsida, de skivor som du inte hittar där kan du säkert få tag i på t ex eBay.




Har du funderat på att släppa en till skiva det skulle vara wonderful! Puss och kram Evve

Som alltid har jag miljarder idéer i huvudet! Klart det kommer en ny skiva, frågan är bara när och exakt hur den ska låta, jag och skivbolaget håller på att fila på detaljerna!



Varför är det så lite Magnus Carlsson affischer ute i butikerna? Jag har ingen, inte en enda på min älskade idol dvs. DU! Kan det inte komma ut några jag har ju mkt plats nu iaf!? Mvh Evve

Affischer finns i min shop här på magnusonline.se!



Varför har du färgat håret? Du passar mycket bättre i ditt ljusa hår så ändra färgen tycker jag. Magnusfan Anita

Smaken är som baken... Jag tycker att det är kul med variation så det här nog inte den sista hårfärg du sett på mig!



Du var med i tv-programmet 'Så ska det låta' något år. Då deltog du med en tjej som jag inte riktigt kommer ihåg namnet på. Era motståndare var Kikki Danielsson och ytterligare en tjej som jag inte kommer ihåg namnet på. Skulle du kunna lägga ut den på videosidan, om du har den vill säga. Jag skulle vilja titta på den igen! Kram Evelina

Titta på www.youtube.com så kanske du hittar programmet där!



Hej en av världens bästa sångare. Min fråga är; Sjunger du något på bröllop? Min sambo och jag ska ev gifta oss nästa sommar och undrar om du möjligtvis sjunger på bröllop. Din röst är helt fantastisk. Kram Lollan

Det har hänt att jag sjungit på bröllop, framförallt när det är någon jag känner. Kontakta mitt bokningsbolag med din förfrågan så kanske det går att lösa!



Såg din chockerade blick och min under Melodifestivalen, du gick inte vidare! Jag kan inte mycket om musik men jag tror att du försvann på din röst? Jo den var för ljus. Du hördes inte. Du ska ha din mörka/djupa röst. Frågan? Jo, varför denna röst-ändring?  MVH Carina från Höör i Skåne

Oj, det finns lika många teorier varför det gick som det gick som det finns TV-tittare. Det var en svår deltävling. Jag tror på variation och förnyelse i min musik och Live Forever var faktiskt det 6:e mest spelade låten i Sverige under hela 2007 så nå't måste jag ha gjort rätt!



När kommer du till Åland igen? Hoppas du kommer i sommar. Jag kunde ju inte rösta på dej i melodifestivalen,  jag e ju finne! Jag blev mycket förvånad o ledsen för att du inte gick vidare. Hälsningar från Åland Rockoff o myggoljan.., Britt-Inger Risberg

Jag har inga spelningar planerade på Åland men kommer det en förfrågan från en arrangör och jag är ledig så hoppar jag på närmsta färja!



Kommer En sexig, kaxig, bitchig man ut på skiva den är superbra och videon är helt fantastisk, bland det bästa jag sett. Du är helt fantastisk! Lita på det! Kram Kerstin Landström

Låten var ett specialnummer för SVT:s 50-årsjubileum så den kommer inte ut på skiva men du kan lysnna på den på bonussidan här på magnusonline!



Är ett stort fan av dig liksom min son som är 17 år. Har egentligen ingen fråga som rör din karriär. Min son är homosexuell och har det väldigt jobbigt just nu med killar i samma ålder som är dumma mot honom. Han vill inte gå till skolan längre och är alldeles förtvivlad. Har du själv upplevt något sådant och har du i så fall några tips att ge till en ledsen men oerhört stolt mamma. Något som jag kan göra för att få honom att må bättre. Han är en underbar kille och jag tycker inte att han ska behöva stå ut med några dumheter från andra. Mvh Åsa Sundqvist

Jag har själv varit väldigt förskonad när det gäller glåpord och mobbning. Knepet är väl att som förälder få sitt barn att vara stolt över sig själv och känna sig trygg i att kunna slå dövörat till när någon är medvetet elak. Kolla med RFSL; de brukar anordnar informationsdagar/sammankomster för både HBT-personer samt deras föräldrar och anhöriga.

Hälsa din son med en kram att han skall stå på sig!



Jag trodde aldrig att jag skulle få möjlighet att fråga dig detta. Det är nämligen så att jag bor i Hjortnäs, och undrar om du skulle vilja spela på Hjortnäs brygga igen någon gång i framtiden? Kramar i massor Britta

Jättegärna, jag kommer gärna tillbaka och sjunger lite. Det är otroligt vackert uppe hos er på sommaren!



Jag heter Sabina. Jag undrar bara; varför slutade du i Barbados?

Jag slutade för att jag behövde utvecklas och få nya utmaningar att sätta tänderna i!



Satt och lyssnade på Lena Philipssons gamla låt "Stjärnorna" och tyckte precis att det lät som du i kören? Har du körat bakom henne? Kram! Emma

Nej, det har jag inte gjort.



Jag tror att det var under Barbadostiden,  då lyssnade mitt ex mycket på er. Under ett av era framträdande på tv så hade du på dig en par svarta jeans med dragkedjor fram på benen. Tyckte dom var snygga och har sedan dess letat efter dem utan resultat. Vet du vart jag kan få tag i dom? Mvh Daniel

Ingen aning! Jag har haft så mycket olika kläder och vi var konstant ute på turné så det kan ha inhandlats precis varsomhelst i världen! Sorry...



Jag undrar om låten "Den natten jag stannade kvar" har släppts på någon skiva? Jag har alla album och singlar från Barbados, Alcazar & dina solo skivor men just den låten älskar jag ända sedan den gången du framförde den live! Med varma jättevänliga hälsningar: Jerry

Den låten skrev jag själv till Barbados livéturnéer och finns tyvärr inte utgiven på någon skiva. MEN... Du kan lyssna på den på Barbados Live-sidan som du hittar under Diskografin här på magnusonline.se



Jag har läst i tidningarna att du gjort en hårtransplantation. Jag har en son som behöver/vill göra det och som förälder känner jag stor oro för att han inte kommer under professionella händer. Kan du tänka dig att tala om vilken klinik du varit på? Lycka till med din solokarriär! Vänliga hälsningar Mariella Nilsson

Jag kan med varm hand rekommendera New Hair Clinic i Lund. Läs mer om dem genom att klicka här.



Du har sååååå otroligt fin röst, särskilt i början på verserna då du sjunger lunga låtar. Hörs verkligen att du är utbildad. Har du hjälpt andra eller typ jobbat som sångpedagog eftersom du har den utbildningen? Skulle du kunna tänka dej att jobba med personer som är eller vill bli artister? Jag tycker du skulle passa för det! Kram Anki

Tack för komplimangen! Jag har utbildat mig till musiklärare och sångpedagog men har aldrig jobbat som en sådan eftersom jag direkt efter skolan satte mig i turnébussen tillsamman med Barbados.



Sitter och lyssnar på låten grillvagn som Alcazar gjorde en gång i tiden. En helt suverän låt, kommer den låten att läggas upp på hemsidan? Vet att många gillade den låten. Lena Järn

Ja, den kommer snart upp på magnusonline.se så håll utkik!



Jag undrar om jag skulle skickat ett brev till Magnus och jag skickar det till Magnus skivbolag skulle dom kunna ge det till Magnus och fråga ifall han kunde skriva tillbaka?
Det skulle varit såå snällt. Mvh Mikaela


Webmaster:  Tyvärr har Magnus inte tid och möjlighet att personligen svara på alla brev som han får men skicka gärna frågor till "Fråga Magnus" här på magnusonline.se så svarar han så ofta han kan.

____________________________________________________________________________

Äldre frågor & Svar:

1. Hur låter den kommande skivan? Är det en "Barbados-skiva" eller "Alcazar-skiva" eller något helt nytt? Jessica G.

Skivan går i samma stil som "Lev Livet!" och jag tror att ni kommer att tycka om soundet på den. Anders Glenmark har utgått från min röst när han arrangerat låtarna och det är spännande att jobba med en så garvad artist som vet hur man ska utnyttja rösten på alla håll och kanter!

2. Har Magnus några syskon? Marie K.

Jag har två bröder: Mattias (född 77) och Mikael (född 82). Båda är biltokar och arbetar som chaufförer

3. Gillar du matlagning? Marie K.

Njaeeeee, jag börjar bli bättre och bättre på det iochmed att man nu har någon att laga mat till. Annars är det inget kul? Jag är mer intresserad av att svänga ihop efterrätter dock!! Det tycker jag e skoj! En  riktig gottegris e man allt?

4. Blir det någon turné i sommar och kommer den till Göteborg isåfall? Rose-Marie

Det lutar åt att det blir någon form av sommarturné och faktum är att jag sett Göteborg svischa förbi i diskussionerna!! Håll utkik här på hemsidan så skriver webmastern ut turnélistan så fort den är spikad! (Hej, Rosen, förresten!!!)

5. Ångrar du någonsin att du slutade i Barbados? Josefine H.

Nej det gör jag inte. Jag sitter och plöjer igenom gamla Barbados-skivor just nu iochmed att vi håller på och bygger upp den här sajten och det är riktigt roligt! Många minnen poppar upp, men jag ångrar inte att jag slutade. Allt har sin tid och Barbados var ett avslutat kapitel i mitt hjärta när jag hoppade av.

6. Var hittar du dina kläder? Siv M.

Mina kläder brukar jag köpa i mindre butiker, t.ex. Focus på Drottninggatan här i Stockholm, eller Gate One i Gallerian i Stockholm. Nuförtiden har jag stor hjälp av min  Mats som jobbar som stylist och driver eget; han brukar hjälpa mig att snoka upp guldgruvorna!

7. Hur känns det att stå på scenen inför många människor? Emma

Det känns roligt. Eftersom jag jobbat så otroligt mycket på scener så har jag ingen nervositet kvar, men jag ska erkänna att jag var lite otålig och stissig precis innan jag skulle gå upp på scenen i Melodifestivalen? Så lite nerver har jag nog kvar trots allt? Hihi!

8. Jag och en kompis till mig ska hålla ett föredrag om dej på en musiklektion. Det finns en del om dig på internet, men jag är nyfiken, vad tycker DU att vi ska ta med? Elin L.

Oj! Lycka till med föredraget!! Jag försöker peppra mina webmasters med info så fort det går, men jag har inte hunnit komma så långt än. Mitt råd är att du kanske söker på mitt namn på t.ex. eniro.se eller altavista eller google så får du nog upp en hel del.

9. Har du sett något avsnitt på Big Brother någongång? Annica J.

De första åren tittade jag, men nu tycker jag tyvärr att det är så otroligt urvattnat. Det var roligare de första åren när de tussade ihop olika generationer osv. Nuförtiden så är det bara poppiga ungdomar som vill bli kända som sitter där i huset och häckar? trist.

10. Jag hittade lite bonusgrejer på din hemsida. Jag älskar den engelska versionen av "Ditt Öde" men vill ha den hemma i högtalarna också! IngMarie

Låten ligger på hemsidan så att alla kan lyssna på den men inte ladda ner den. Så du får nog koppla in högtalarna i datorn så du får digga till den i hög volym också! Kul att du tyckte om låten!

11. När får vi se dig i Helsingborg eller Linköping? Liselott S

Oj, ingen aning! Jag kommer så fort arrangörerna vill ha mig till något gig! Håll utkik på hemsidan så får vi hålla tummarna båda två!

12. Hur känns det efter Melodifestivalen? Malin B

Det känns jätteskönt. Går omkring och ler hela tiden tycker jag? Fast kroppen vill sova väldigt mycket, och det kan jag nog förstå efter all den press jag utsatte mig för under schlagerveckan!

13. Hur gör man för att förmå dig att sjunga på en klubblåt till vårt lag i Nässjö? Per R.

Maila ett brev till min A&R på skivbolaget (du har hennes mailadress under "kontakt" här på hemsidan) så kanske vi kan fixa ihop något!

14. Kommer Magnus ut på någon skivsignering när albumet / singeln släppts? Kommer han till Gävle då?

Jag ska signera så fingrarna glöder, så håll koll här på hemsidan så hittar du de platser jag kommer att dyka upp på!

15. Kan inte du göra en Abba skiva?? Eller om du kan sjunga in "The winner takes it all" och släppa på singel eller något?? Angelica

Jag e ABBA-tok av stora mått så visst hade det varit roligt att göra någon ABBA-låt på platta framöver. Men inte på det kommande albumet dock? Fast jag sjunger lite ABBA-låtar på gig då och då så man vet aldrig?

16. Kan du spela in en DVD? Angelica

Oj, då måste man ha något att fylla DVDn med ju?! Jag har bara gjort några videos med Barbados och Alcazar så det skulle bli en tunn DVD isåfall. Men jag ska komma ihåg tanken!

17. Kan jag få din autograf på ett idolkort? Andreas A.

Skicka ett brev till:

Se Mig Entertainment AB
Fanclub Service
Box 49147
100 29 Stockholm

I brevet lägger du ett frankerat kuvert med din egen adress.


18. Vad gör du med alla kramdjur du får? Jessica D

Efter Barbados så hade vi så mycket kramdjur så vi var tvungna att göra något drastiskt så vi skänkte dom till Astrid Lindgrens sjukhus. Jag spar så gott jag kan nuförtiden!

19. Jag vill gärna bli musikalartist så därför undrar jag om du har några bra tips till mig om rösten eller danssteg? Lovisa L.

Se till att sjunga så mycket du bara kan, anmäl dig till körer eller börja studera sång hos någon sångpedagog (om du e så gammal) så ska du se att du hittar nya klanger som du aldrig hittat förut! Det är kul att laborera och lära känna rösten, så lycka till! Danssteg ska du nog inte fråga mig om. Jag tyckte det var ganska svårt ? men skoj ? att dansa så mycket som jag gjorde i Alcazar.

20. Går det att gå med i din fanclub? Linda T.

Jag har ingen pappers-fanclub, men det kommer snart att gå att anmäla sig här på nätet för att få mail och sms när det händer något särskilt med eller om mig!

21. Är det sant att Alcazar ska splittras? Malin M.

Gruppen har tagit en paus är det sagt, men vårt beslut var att vi skulle inte göra något tillsammans förrän vi hade lusten tillbaka. Och jag måste säga att jag fokuserar för mycket på min solokarriär för att ha lusten uppe längre till Alcazar. Så jag säger nog tyvärr att jag inte kommer att jobba mer i den gruppen. Det var många faktorer som spelade in och som gjorde att det blev som det blev, och jag kan inte svara på om gruppen finns kvar eller inte. Det enda jag vet är att jag inte vill ingå i någon eventuell fortsättning av gruppen.

22. Hur tycker du att du har utvecklats sångmässigt sedan Barbados? Annika A.

Jag tycker nog att jag hittat en stadga i rösten som jag inte hade under åren med Barbados. Dessutom jobbade vi så mycket så jag var konstant hes ? i elva år!! Så nu när rösten fått vila sig ordentligt så hittar jag nya klanger och toner som jag inte visste att jag hade tidigare!

23. Hur kändes det att tävla solo i festivalen för första gången? Annika A.

Det var pirrigt men jag fick en otrolig uppbackning av mina underbara dansare så jag kände mig aldrig ensam eller utlämnad. Dessutom hade jag stöd från familjen, skivbolaget osv osv.

24. Vilket har varit det bästa med dina tider i Barbados respektive Alcazar? Jojo D.

Det bästa är nog att jag fått utvecklas som artist skulle jag vilja säga. Även om Barbados gick ut på att göra samma saker om och om och om igen, så gjorde jag andra saker vid sidan av som gjorde att jag fick mer rutin. Det var Schlagerturné, programledarjobb, sologig osv osv.

25. Du sjöng en sång för längesen på ett TV-program, och den hette något i stil med "Ute På Heden" eller något. Varför har inte den släppts som singel eller liknande? Sabina

Den har faktiskt släppts! Du hittar den på media-sidorna här på websidan, under "samlingar"-fliken. Den släpptes på en skiva som heter "Osannolikt svenskt".

26. Hej Magnus! Kommer det någon ny skiva snart? Har snart spelat sönder min Live Forever-skiva! Ullis E.

Hej! Det senaste året har jag släppt två album (Spår i Snön och Live Forever) så därför kommer det att dröja i alla fall ett litet tag till nästa album men så mycket kan jag säga att planeringen är i full gång och jag har fått förslag på många nya, bra låtar.

27. Kan du inte släppa en samlings-DVD med olika framträdanden, videos osv? Skulle vara jätteskoj att ha allt på ett och samma ställe! Malin M.

Hej Malin! Tyvärr så är det inte jätteenkelt att bara slå ihop en massa grejer och ge ut en DVD; t ex så är det SVT som äger rättigheterna till mina melodifestivalframträdanden, SONY BMG äger rättigheterna till Alcazars videos osv. Det är alltså en massa såna saker som måste lösas juridiskt om det skall gå att släppa en DVD. Samma sak gäller t ex. med bilder; ofta köper man loss en bild från en fotograf att användas i ett visst sammanhang och skall man köpa loss bilder till t ex en hel bok så blir det ett jätteprojekt.  Sen finns det kanske inte riktigt material så att det räcker till en hel DVD om bara mig men det är en kul tanke och som jag skrivit tidigare så jag behåller gärna idén!

28. Magnus, låtarna på demosidan - kan man inte få dem på en skiva istället? RX.

Nej, låtarna ligger där som en bonus och skall endast finnas på hemsidan, det är lite det som är grejen. Låtarna är oftast inga färdiga skivversioner utan snarare en skiss på hur det skulle kunna låta därför dyker det ofta upp "blaj-texter" och oslipade musikbakgrunder på dem. Låtarna kommer att ligga kvar så det är bara att gå in och lyssna när andan faller på.

29. Vad ska du göra härnäst? kalendersidan ser väldigt tom ut inför våren!? Lisa L.

Hej hej Lisa! Som vanligt så har jag en massa idéer och roliga projekt på gång - som ni förstår kan jag inte berätta om dem riktigt ännu men såhär i början på januari så drar vi upp riktlinjerna för vad som kommer att ske resten av året. Ni kommer att få reda på vad jag har för mig så fort jag får och kan berätta. Direkt efter West End Star är klart så kommer jag att ta lite ledigt men det kommer att hända en hel del under året så håll ögon och öron öppna!

30. Du är jättefin i håret nu Magnus, tycker om när det är lite längre och blont! Sandra Å.

Tack - vad kul att du tycker det! Jag trivs jättebra med min frisyr nu, jag har riktigt bra och skickliga människor omkring mig som fixar det åt mig! Just nu är det på utväxt så det blir bara längre och längre för varje dag och längre ska det bli!

31. Vilken låt kommer att bli nästa singel från ditt album? För det kommer väl en till va? Axel W.

Oj, jag vet faktiskt inte hur det ser ut med den saken. Jag skal kolla med mitt skivbolag Warner Music vad som är planerat. Annars får ni väl höra av er till dem och tjata på just er favorit! *skratt*

32. Vad bra du är som programledare i TV! Har du någon favorit som du tycker skall vinna rollen som Lady of the Lake? Agneta L.

Tackar! Det är ett jätteroligt jobb att stå framför en TV-kamera som programledare, VÄLDIGT annorlunda mot att stå där som artist ska du veta! Det kanske låter fånigt men jag kan faktiskt inte välja ut en favorit - alla tjejer som är kvar i programmet har de kvaliteter som krävs för rollen och de har alla sina egna härliga personligheter - jättesvårt att svara så jag passar på den frågan!

33. Vem tycker du ska vinna Let's Dance i år? Diddi A.

Ujuj... Ingen aning - jag brukar sällan vara hemma på de tider som helgunderhållning sänds på TV - det är ju min "ordinarie" arbetstid. Men av de jag kommer ihåg från tidningarna som skall vara med i år så gillar jag ju Suzanne Lanefeldt, hon e cool! Så utan att ha sett programmet så håller jag på henne så länge!

34. Vad är det roligaste som har hänt dig under 2007? Angelika O.

Det är att efter "näsbrännan" i melodifestivalen 2007 upptäcka att jag var en av de största namnen i hela Polen under sommaren och hösten istället. Det kändes bra och roligt! Nu kommer dessutom skivan att gå på export till ännu flera länder under 2008!

35. Vi såg dig på Sing-A-Long nyligen, vi skrattade åt dina imitationer så vill höll på att kikna. Var har du lärt dig att imitera så bra? Anna & Elin E.

Jag har alltid tyckt om att härma olika röster och dialekter men har aldrig fått användning för det förut. Jag skulle jättegärna vilja göra någon röst i en tecknad film eller liknande framöver så jag får leka med och förställa rösten ordentligt!

36. Nu har ju du och din man varit gifta i nästan två år (grattis förresten!) - hur känns det att vara gift tycker du? Efwa E.

Det stämmer och tack så mycket! Det känns roligt. Tiden går fort, det känns som det var en kvart sen som vi stod framför Mona Sahlin och stammade! Jag är glad och tacksam över att jag har min Mats och det är skönt att veta att vi alltid finns där för varandra i vått och torrt.

37. Vilken favoritmaträtt har du? Min är hamburgare! Amanda L.

Jag är rejält sushi-tokig så det blir sushi i alla fall några gånger per vecka. Lagar vi mat hemma så blir det ofta kyckling eftersom det är gott och nyttigt på samma gång. Har jag bråttom någonstans så händer det att det blir hamburgare för min del också - det är gott; jag håller med!